اجرای ماده ۳۸ قانون تامین اجتماعی درآمد نمایندگان صنعت بیمه را کاهش می‌دهد

رئیس کانون سراسری نمایندگان شرکت بیمه پارسیان، اعلام کرد که از نظر صنفی مخالف با اجرای ماده ۳۸ قانون سازمان تامین‌اجتماعی است چراکه اجرای این قانون نمایندگان شرکت‌های بیمه را تحت فشار می‌گذارد.

چابک آنلاین، زهرا نامداری، “امیر عابدینی”، در گفت‌وگو با چابک‌آنلاین، بیان کرد: ماده 38 قانون سازمان تامین اجتماعی می‌گوید پیمانکارانی که در معاملات پیمان به عنوان پیمانکار ازکارفرما مبلغی را برای انجام خدمتی دریافت می کنند مشمول ماده 38 قانون سازمان تامین‌اجتماعی هستند و نمایندگان بیمه هم خدمت فروش برای شرکت بیمه انجام می دهند.

وی، به تناقض موجود بین قانون مالیات مکرر و قانون تامین اجتماعی اشاره کرد و توضیح داد: قانون مالیات نماینده‌ بیمه را فروشنده خدمت می داند نه پیمانکار و می گوید نماینده از طرف شرکت بیمه گر یک محصول بیمه ای را به عنوان یک خدمت بیمه ای به بیمه گذاران معرفی می کند.

عابدینی، افزود:از نگاه بیمه گری قانون تامین اجتماعی، نماینده بیمه یک پیمانکار است زیرا شرکت بیمه گر با نماینده یک پیمانی را بسته و به نماینده در ازای کاری که انجام می دهد مقدار مشخصی پول پرداخت می کند، اما از نگاه مالیاتی نماینده شرکت بیمه یک فروشنده و ارائه کننده محصولی بنام رایزنی، صحبت کردن و جذب خریدار است.

رئیس کانون سراسری نمایندگان بیمه پارسیان، افزود: قانون مالیاتی می گوید نماینده بیمه به علت آنکه ارائه خدمت به شرکت بیمه گر می کند، در اصل چیزی متعلق به خود را به فروش بیمه گذار نمی رساند، پس نماینده یک فروشنده خدمت به شرکت بیمه گر بوده و ما به ازای  کارش پول دریافت می کند.

عابدینی، گفت: قانون مالیات می گویدبیمه ای نماینده موظف است فاکتور فروش را پس از تایید شرکت بیمه گر برای مالیات برده و جزو هزینه کرد سالانه خود اعلام کند و حتی هزینه کرد سه ماه یکبار را هم باید به عنوان مالیات مکرر169 و مالیات بر ارزش افزوده رد کند.

به گفته وی، نماینده شرکت بیمه بابت کارمزددریافتی از شرکت بیمه گر،مالیات برارزش افزوده از شرکت بیمه گر اخذ می کند و هر سه ماه یکبار آن را پرداخت می کند و مالیات مکرر نیز برای جلوگیری از فسادمالی شرکت‌های بیمه‌گر و تناقض گیری های سالیانه است.

رئیس کانون سراسری نمایندگان بیمه پارسیان،گفت: تا اینجای امر،نمایندگان هزینه ای پرداخت نکرده و تنها یکسری کاراضافه انجام می دادند به همین علت اعتراض و مشکلی هم نبود، اما با اجرای ماده 38 قانون تامین اجتماعی درآمد نمایندگان کم می شود، اما نکته قابل توجه این است که نمایندگان و انجمن های صنفی چراتاکنون مالیات برارزش افزوده و مالیات مکرر رد می کردند.!

عابدینی، اذعان داشت که در جهت حمایت دولت از حوزه بیمه، بیمه مرکزی برای حیات شبکه فروش صنعت بیمه و باقی ماندن این افراد در حوزه کسب و کار، نیاز است که شورایعالی بیمه کارمزد در رشته های مختلفی که امکان پذیر و سوده ده است مانند آتش سوزی، مسئولیت و بیمه عمر را افزایش دهد.

به گفته رئیس کانون سراسری نمایندگان شرکت بیمه پارسیان، کارمزد جزئی بیمه نامه شخص ثالث اجباری و حذف فیزیکی بیمه‌نامه شخص ثالث نیز سبب کاهش درآمد نمایندگان می شود بنابراین برای حمایت از نمایندگان بیمه لازم است که شورایعالی بیمه، افزایش کارمزد در رشته های سود ده و ثالث داشته باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *