حق ایثارگری بازنشستگان لشکری پرداخت می‌شود/در شرایط تحریم وزارت دفاع به خودروسازی کمک کرد/پرداخت غرامت بیمه عمر حوادث بازنشستگان لشکری/قدردان حمایت مجلس از بودجه دفاعی هستیم

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا، سردار طلایی نیک، معاون پارلمانی وزیر دفاع  امروز (سه‌شنبه) در صحن علنی مجلس گفت: جلسه غیرعلنی با حضور وزیر دفاع و جمعی از مسئولین ارشد وزارت دفاع برگزار شد که جا دارد از حسن توجه و عنایت نماینده‌ها و هیئت رئیسه در برگزاری این جلسه تشکر کنم. بخش‌هایی از گزارش وزیر دفاع چون با ملاحظات طبقه‌بندی بود در جلسه غیرعلنی مطرح شد و امکان انعکاس علنی نداشت. روند پیشرفت صنایع دفاعی و سامانه‌های جدید تسلیحاتی در کشور با اتکا به دانش بومی و متخصصان ایرانی را با مشارکت بخش خصوصی و به ویژه نخبگان و شرکت‌های دانش بنیان حاصل  شده است، همچنین به موارد خاصی از محصولات جدید در حوزه موشکی، پدافند هوایی، رزم زمینی و دریایی و صنایع  هوایی و جنگ الکترونیک و تجهیزات مورد نیاز مرزبانی و بخش انتظامی اشاره شد.

معاون پارلمانی وزیر دفاع افزود: برخی از محصولات در حدی است که توانسته قدرت بازدارندگی ما را ارتقا بخشد به گونه‌ای که متناسب با تهدیدات احتمالی در یک وضعیت دفاعی مناسب در منطقه قرار گرفته‌ایم و این قدرت بازدارندگی به گونه‌ای است که دشمنان ما با وجود اینکه بعضا شعار تهدید علیه ایران را می‌دهند اما اراده عملی برای اقدام علیه ایران و استقلال و تمامیت ارضی و امنیت کشور را نداشته‌اند و بارها از تهدیدات خود عقب نشینی کرده‌اند که مواردی و مثال‌ها و مستنداتی از این قابلیت‌های دفاعی توسط وزیر دفاع به جاسه غیر علنی ارائه شد.

طلایی‌نیک ادامه داد:بخشی از دستاوردها محصول مشترک صنایع دفاعی در نیروهای مسلح با بخش خصوصی است. ما با 5 هزار و 400 شرکت بخش خصوصی در وزارت دفاع همکاری نزدیک داریم، 610 شرکت دانش بنیان در تخقیقات و فناوری و صنایع دفاعی مشارکت دارند و 6 هزار و 500 میلیارد تومان قرارداد جاری با شرکت‌های دانش‌بنیان و خصوصی داریم که این مشارکت بخش خصوصی و نخبگان در حوزه صنعت دفاعی توانسته زمینه 60 هزار فرصت شغلی را ایجاد کند. در بومی‌سازی قطعات و محصولات دفاعی به روند خوداتکایی بالایی رسیده‌ایم به گونه‌ای که امروز علاوه بر صنایع نظامی گزارشی را وزیر دفاع ارائه دادند که براساس آمار کلی حدود 18 هزار و 500 میلیارد تومان قرارداد جاری و در حال انعقاد با بخش‌های غیرنظامی داریم که ظرفیت مازاد صنایع دفاعی در عرصه‌های صنایع غیرنظامی مانند خودروسازی قرار گرفته است، وقتی تحریم‌‌کنندگان از 1 سال قبل ایران را ترک کردند و شرکت‌های بزرگ  خودروسازی را تنها گذاشتند بلافاصله وزارت دفاع ورود کرد و بخش قابل توجهی از تجهیزاتی که وارداتی بود و شرکت‌های تحریم‌‌کننده آنها را رها کرده بودند توانستیم خیلی سریع جبران کنیم و امروز با بیش از 3 هزار و 500 میلیارد تومان فقط در عرصه خودروسازی به خودروسازان کشور کمک می کنیم که در مورد تأمین خودرو با وقفه مواجه نشوند در خصوص معیشت هم باید بگویم که برای  اولین بار امسال حق ایثارگری بازنشستگان لشکری پرداخت می‌شود متأسفانه در 30 سال گذشته این پرداخت نشده بود. حدود 900 میلیارد تومان با کمک مجلس و دولت تأمین شد و امسال پرداخت غرامت بیمه عمر حوادث بازنشستگان لشکری را به بیش از 3 برابر میزان پرداخت افزایش می‌دهیم. یعنی با تأمین اعتبار بیش از 200 میلیارد تومان به اعتبار بیمه عمر و حوادث بازنسشتگان اضافه شد با کمک مجلس و دولت سرانه پرداخت بیمه عمر حوادث بازنشستگان را به 3 برابر افزایش پیدا می‌کند.

معاون پارلمانی وزیر دفاع با اشاره به گزارش وزیر دفاع تصریح کرد:وزیر دفاع در  مورد بودجه دفاعی و مناسبات دفاعی در کشورهای منطقه اطلاعاتی را در اختیار مجلس قرار داد. قدردان حمایت مجلس از بودجه دفاعی هستیم اما در بخش تخصیص مشکلاتی وجود داشت. در مورد انتقال پادگان‌ها از داخل شهرها نمایندگان درخواست‌هایی داشتند و در خصوص این که زمینه مشارکت با بخش خصوصی بیشتر فراهم شود صحبت‌هایی شد که قرار شد پیشنهادات تقدیمی را به دولت و مجلس ارائه دهیم که تسهیلات قانونی در مورد مستندسازی اراضی و املاک و و نحوه انتقال پادگان‌ها با سرعت بیشتر از داخل شهرها و در مورد مشارکت بیشتر صنایع دفاعی و حوزه نیروهای میلح با بخش خصوصی بیشتر فراهم شود تا بتوانیم در مورد صندوق بازنشستگی لشکری باید  احیا شود که با این احیا می‌توانیم منابع متعلق به بازنسشتگان که در این  صنعت است را به عرصه های مهم مثل پالایشگاه ها فرآورده‌های نفت خام اختصاص دهیم، وزارت دفاع در این زمینه اعلام آمادگی کرده است که با اختصاص منابع صندوق بازنشستگی لشکری و با کمک مجلس، دولت و بخش خصوصی مشترکاً بتوانیم حداقل 50 درصد نیاز کشور به افزایش ترابری را در بحث نفت خاک انجام دهیم که به ازای آن صادرات نفت خام به صادرات فراورده های نفتی تبدیل شود چراکه در این زمینه هم تجربه عملی و هم ظرفیت فناوری داریم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *