چرا بیمه شخص ثالث اجباری است

از گذشته تا کنون، خطرات زیادی جان انسان ها را تهدید کرده است. در ابتدا بشر برای بقای خود با حیوانات وحشی درگیر بوده است. به عبارتی یا می خورد یا خورده می شد.

با گذشت زمان انسان توانست وسایلی از قبیل ارابه و کالسکه بسازد که امنیتش را در مقابل حیوانات وحشی و هم نوعانی که دشمن او هستند، بهتر حفظ کند.

با پیشرفت بیشتر، انسان توانست وسایل نقلیه ی بهتر، ایمن تر و با تنوع بیشتری بسازد. این پیشرفت ها یک مقوله ی جدیدی به نام تصادف را شکل داد.

سرعت بیشتر، خطر بیش تر. در این میان انسان دریافت که امنیت جانی اش هنوز هم مورد تهدید است ولی به شکلی دیگر.

 

خسارات وارده در اثر تصادف در بعضی موارد، حتی بیشتر از حمله ی یک حیوان وحشی است. برای پیشگیری از خسارات جانی، انسان به ایمن سازی وسایل خود پرداخت.

 

برای جبران خسارات مالی، عنوان جدیدی به نام بیمه راه خود را باز کرد.

 

بیمه چیست؟

 

بر اساس تعاریف حقوقی، بیمه نوعی قرارداد است که بین شرکت بیمه کننده و شخص بیمه گذار تنظیم می شود.

بیمه ها انواع مختلفی دارند.

طبق این قرارداد، شرکت بیمه کننده متعهد می شود که در صورت رخ دادن اتفاقات غیر منتظره، خسارت وارد شده را جبران کند.

 

اهمیت داشتن بیمه نامه

 

با روشن شدن این مطلب، اهمیت داشتن بیمه برای صاحب وسیله و یا دیگران به جهت جبران خسارات مشخص می شود.

با توجه به زیاد بودن تعداد و انواع وسایل نقلیه و حوادث رانندگی و هزینه های سنگین حوادث رانندگی، برای جبران دیه افرادی که تصادف کرده اند یا از مصدومین حوادث هستند، بیمه شخص ثالث نیز اجباری شده است.

در صورتیکه بیمه ی شخص ثالث ندارید یا از مهلت آن گذشته و تمدید نشده است، حتما نسبت به تهیه یا تمدید آن اقدام کنید. چراکه در صورت نداشتن بیمه مورد نظر علاوه بر انتقال به پارکینگ، هم باید پول بیمه نامه و هم پول جریمه ی دیرکرد آن را بپردازید.

بیمه شخص ثالث چیست؟

بر اساس قرارداد های موجود در مورد بیمه نامه شخص ثالث، شرکت بیمه کننده موظف به پرداخت هزینه ی خسارات ناشی از اشتباهات راننده در قبال اشخاصی است که درون وسیله یا بیرون از آن مورد خسارت واقع شده اند.

ذکر این نکته ضروری است که داشتن بیمه نامه شخص ثالث برای مالکان یا رانندگان وسایل نقلیه ضروری است. اگر پلیس پس از توقیف خودروی شما، متوجه شود که شما بیمه نامه شخص ثالث ندارید؛ موظف است شما را جریمه و تا زمان ارئه بیمه نامه مورد نظر ماشین شما را در پارکینگ نگه دارد.

 

قیمت بیمه نامه شخص ثالث چه قدر است؟

 

قیمت بیمه نامه شخص ثالث بر پایه ی پوشش های بیمه ثالث (جانی و مالی) محاسبه می شود.

معیار پوشش های جانی بر اساس دیه کامل یک مرد مسلمان در ماه های عادی و ماه های حرام می باشد. این مقدار، بر اساس مصوبه ی قوه قضائیه در همان سال اعلام می شود.

پوشش جانی، شامل هزینه های کفن و دفن و هزینه های پزشکی و نقص عضو هم می شود.

برای پوشش خسارات مالی، فرد بیمه گذار می تواند به اختیار خود، میزان مبلغ بیمه نامه را انتخاب کند. میزان پوشش های مالی، همانند پوشش های جانی، هرسال توسط مصوبه ی قوه قضائیه تعیین می شود.

میزان حق بیمه بر اساس انتخاب خود فرد بیمه گذار تعیین می شود. شرکت بیمه، متعهد می شود که به همان اندازه ای که حق بیمه دریافت کرده است، خسارات به وجود آمده را بپردازد.

در بحث تخفیف بیمه نامه شخص ثالث، اصلی ترین بخش به تخفیفات عدم خسارت و کوپن های بیمه مربوط می شود. اگر کوپن های بیمه در طول مدت اعتبارشان استفاده نشوند، برای پرداخت مبلغ بیمه نامه تخفیف اعمال می گردد.

از دیگر عواملی که در قیمت گذاری بیمه نامه شخص ثالث موثر هستند، می توان کاربری خودرو، سال ساخت خودرو و تعداد سیلندر های آن را نام برد.

 

ضرورت داشتن بیمه نامه شخص ثالث

 

به دلیل حجم بسیار زیاد خسارات مربوط به بیمه نامه شخص ثالث، داشتن این نوع بیمه نامه برای دارندگان وسایل نقلیه ضروری است. چرا که با این کار، تعداد زندانیانی که به علت پرداخت دیه در بند هستند، کاهش می یابد.

 

نتیجه گیری؛

با داشتن بیمه نامه شخص ثالث، شرکت بیمه کننده موظف می شود بنا بر مبلغ تعیین شده، خسارات وارده به اشخاصی که بر اثر تقصیر راننده آسیب دیده اند را پرداخت نماید.

نداشتن بیمه نامه شخص ثالث جرم است و بنا بر قانون حق حرکت دادن وسیله ی نقلیه، بدون این نوع بیمه نامه برای شما وجود ندارد.

درصورت نداشتن بیمه نامه شخص ثالث و یا انقضای اعتبار این بیمه نامه، اگر توسط پلیس توقیف شوید و معلوم شود که این نوع بیمه نامه را ندارید، مشمول پرداخت جریمه به همراه دیر کرد آن خواهید شد.

پس بهتر است هرچه زود تر قبل از گرفتار شدن در چنگال قانون، برای تهیه ی این نوع بیمه نامه اقدام نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *